На допомогу вчителю
ВЕЛИКА РОЛЬ ГУМОРУ В ЖИТТІ УКРАЇНЦІВ. ЖАНРОВА РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ. Теорія літератури: байка, алегорія.
Л. ГЛІБОВ «Вовк і Кіт»
Мета: 1)Домогтися
розуміння учнями ролі гумору в житті українців; виробляти вміння розрізняти жанри гумористичних
творів, давати визначення байки, алегорії, акровірша розказати байку «Вовк
і Кіт» напам’ять за ролями;
2)розвивати культуру зв'язного
мовлення; навички виразного читання, грамотно висловлювати
власні думки, судження, логічно й послідовно
аргументувати свої
міркування;
3) виховувати почуття поваги до видатного українського байкаря Л. Глібова, його творчості; негативне ставлення до несправедливості, злості, хитрості; формувати активну життєву позицію.Тип уроку: засвоєння нових знань.Обладнання: портрет Л. Глібова, учнівські малюнки до байки, підручник.ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація
опорних знань
Бесіда за питаннями:
• Чому і над чим сміється людина?
• Який буває сміх? (Доброзичливий і злий)
•
Хто такий Л. Глібов? Що вам відомо про видатного українського
байкаря, поета?
• Які твори Л. Глібова ви вже знаєте?
III. Оголошення теми й
мети уроку. Мотивація учбової діяльності.
IV. Основний
зміст уроку
1.
Обговорення афоризмів
( І.Франко)
- Гумор є золотими воротами до всього
чесного й благородного
( А.Шопенгауер)
2 Міні-лекція. Роль гумору в житті українців
«Треба любити людину. Більше, ніж
самого себе. Тільки тоді ти маєш право сміятися. І тоді
людина разом з тобою буде сміятися... із себе, із своїх якихось хиб,
недоліків», — так зазначав у своєму щоденнику Остап Вишня. І дійсно,
сміятися треба вміти так, щоб не образити, не поранити людську душу, навіть говорячи про непривабливі речі. Творча натура будь-якого
гумориста: пильно підмічати в житті
всі негаразди, вади, болі, пропускати їх крізь своє серце,
а потім шукати дотепне, влучне слово, щоб дошкульно
висміяти чи доброзичливо покепкувати над ними. Завдання
це нелегке: як же треба любити людину, щоб, глузуючи з неї, дбати про її і всієї
нації моральне здоров'я!Із сумною іронічною посмішкою розкривають гумористи і менталітет українця, його негативні національні риси.Але творче кредо письменника-гумориста — писати щось
веселе; тому найвищий гонорар для гумориста
— веселий блиск в очах народу.
2. Жанрова
різноманітність гумористичних творів: анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки, фейлетони та інші
( ознайомлення• Анекдот— жанр фольклору —коротка жартівлива розповідь про якийсь цікавий життєвий випадокз несподіваним
і дотепним закінченням.( вчитель зачитує приклад,при чому кінець
анекдоту треба додумати або вгадати)• Байка — невеликий,
здебільшого віршований повчально-гумористичний чи
сатиричний твір з алегоричним змістом, в якому людськежиття відтворюється або
в образах тварин, рослин і речей, або зведене до простих
і умовних стосунків.Усмішка — різновид фейлетону та гуморески,
введений в українськулітературу Остапом Вишнею.• Гумореска — невеликий віршований, прозовий чи драматичний твірз комічним сюжетом, відмінний від сатиричного хвору
легкою, жартівливою тональністю.• Співомовка — короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудова-'ний на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому
мотиві.• Фейлетон — художньо-публіцистичний жанр літератури, в основіякого лежать реальні факти, зображені в сатиричному або
гуморис-тичному плані.Алегорія— вид метафори: іномовне зображення предмета чи явищ через інші, подібні до них, з метою наочно показати їх суттєві риси. Використовується, як правило, у загадках, байках і відзначається загальнопізнавальним характером. Наприклад, у байках через характери дійових осіб — тварин і звірів — зображено риси людей, їх вдача; назви дійових осіб у таких випадках пишуться з великої літери: Вовк і Ягня, Лисичка й Журавель.
а) розповідь
про подію;
б) невелика
кількість дійових осіб;
в) алегорична
спрямованість;
г) повчальна
значимість (мораль);
д) складається
з двох частин: розповідної та повчальної.
Теорію ( поняття про байку, особливості байки,
акровірш, алегорія) учні записують у робочий зошит.
3. Робота з підручником:
А)(
опрацювання теоретичного матеріалу) : с.50-51
Б) Відповідь на питання ( в парах) : ст.51.
В) Словникова робота : ст..44-45
Г)Вправи і завдання: ст..46 ( за варіантами) № 2 ( 1 в.) №
4 ( 2 в.)
4. Виразне читання байки « Вовк і
Кіт» за ролями
Перед
цим повторити засоби виразного читання:
П – пауза( коротка, середня,довга)
І – інтонація ( весела, сумна, улеслива)
Л – логічний наголос
О
Т- темп ( повільний, середній,
швидкий)
V.Закріплення
вивченого матеріалу
Відповісти на питання:
? Чи потрібен в нашому житті гумор,
чому?
?Назвіть жанри гумористичних творів?
? Що називається байкою. Назвіть
основні її особливості?
? Який художній прийом характерний
саме для байки?
VI . Підсумок
уроку
1.
Обговорення афоризмів
П – пауза( коротка, середня,довга)
Прийом незакінченого речення:
·
На уроці я дізнався…
·
Новим для мене було…
·
Мені сподобалось…( не
сподобалось)
·
Наступного уроку я б
хотів…
VII. Оголошення
результатів навчальної діяльності учнів
VIII. Домашнє завдання
1.Запам.теорію( байка, її особливості,
алегорія).
2. «7-9»: № 1, №3-вправи і завдання( ст..46)
« 10-12»: придумати коротку байку (10-12 речень.)