вторник, 31 мая 2016 г.

На допомогу вчителю

ВЕЛИКА РОЛЬ ГУМОРУ В ЖИТТІ УКРАЇНЦІВ. ЖАНРОВА РІЗНОМАНІТНІСТЬ ГУМОРИСТИЧНИХ ТВОРІВ. Теорія літератури: байка, алегорія.

Л. ГЛІБОВ «Вовк і Кіт»


Мета:          1)Домогтися розуміння учнями ролі гумору в житті українців; виробляти вміння розрізняти жанри гумористичних творів, давати визначення байки, алегорії, акровірша розказати байку «Вовк і Кіт» напам’ять за ролями;
2)розвивати культуру зв'язного мовлення; навички виразного читання, грамотно висловлювати власні думки, судження, логічно й послідовно аргументувати свої міркування;
3) виховувати почуття поваги до видатного українського байкаря Л. Глібова, його творчості; негативне ставлення до несправедливості, злості, хитрості; формувати активну життєву позицію.Тип уроку:      засвоєння нових знань.Обладнання:   портрет Л. Глібова,  учнівські малюнки до байки, підручник.ХІД УРОКУ
I.  Організаційний момент
II.                Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
   Чому і над чим сміється людина?
   Який буває сміх? (Доброзичливий і злий)
   Хто такий Л. Глібов? Що вам відомо про видатного українського
 байкаря, поета?
   Які твори Л. Глібова ви вже знаєте?
III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація учбової діяльності.
IV. Основний зміст уроку
1. Обговорення афоризмів
- Глібов-творець правдивих перлин української літератури
( І.Франко)
- Гумор є золотими воротами до всього чесного й благородного
( А.Шопенгауер)
2 Міні-лекція. Роль гумору в житті українців
«Треба любити людину. Більше, ніж самого себе. Тільки тоді ти маєш право сміятися. І тоді людина разом з тобою буде сміятися... із себе, із своїх якихось хиб, недоліків», — так зазначав у своєму щоденни­ку Остап Вишня. І дійсно, сміятися треба вміти так, щоб не образити, не поранити людську душу, навіть говорячи про непривабливі речі. Творча натура будь-якого гумориста: пильно підмічати в житті всі нега­разди, вади, болі, пропускати їх крізь своє серце, а потім шукати дотеп­не, влучне слово, щоб дошкульно висміяти чи доброзичливо покепку­вати над ними. Завдання це нелегке: як же треба любити людину, щоб, глузуючи з неї, дбати про її і всієї нації моральне здоров'я!Із сумною іронічною посмішкою розкривають гумористи і менталі­тет українця, його негативні національні риси.Але творче кредо письменника-гумориста — писати щось веселе; тому найвищий гонорар для гумориста — веселий блиск в очах народу.
 2. Жанрова різноманітність гумористичних творів: анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки, фейлетони та інші
( ознайомлення   Анекдот— жанр фольклору —коротка жартівлива розповідь про якийсь цікавий життєвий випадокз несподіваним і дотепним закінченням.( вчитель зачитує приклад,при чому кінець анекдоту треба додумати або вгадати)   Байка — невеликий, здебільшого віршований повчально-гуморис­тичний чи сатиричний твір з алегоричним змістом, в якому людське
життя відтворюється або в образах тварин, рослин і речей, або зведене до простих і умовних стосунків.Усмішка — різновид фейлетону та гуморески, введений в українськулітературу Остапом Вишнею.   Гумореска — невеликий віршований, прозовий чи драматичний твірз комічним сюжетом, відмінний від сатиричного хвору легкою, жар­тівливою тональністю.   Співомовка — короткий віршований ліро-епічний твір, часто побудова-'ний на якомусь народному анекдоті, приказці або казковому мотиві.   Фейлетон — художньо-публіцистичний жанр літератури, в основіякого лежать реальні факти, зображені в сатиричному або гуморис­-тичному плані.Алегорія— вид метафори: іномовне зображення предмета чи явищ через інші, подібні до них, з метою наоч­но показати їх суттєві риси. Використовується, як правило, у загадках, байках і відзначається загальнопізнавальним характером. Наприклад, у байках через характери дійових осіб — тварин і звірів — зображено риси людей, їх вдача; назви дійових осіб у таких випадках пишуться з ве­ликої літери: Вовк і Ягня, Лисичка й Журавель.
Особливості байки:
а)  розповідь про подію;
б) невелика кількість дійових осіб;
в) алегорична спрямованість;
г)  повчальна значимість (мораль);
д) складається з двох частин: розповідної та повчальної.
 Теорію ( поняття про байку, особливості байки, акровірш, алегорія) учні записують у робочий зошит.
3. Робота з підручником:
А)( опрацювання теоретичного матеріалу) : с.50-51
Б) Відповідь на питання ( в парах) : ст.51.
В) Словникова робота : ст..44-45
Г)Вправи і завдання: ст..46 ( за варіантами) № 2 ( 1 в.) № 4 ( 2 в.)
4. Виразне читання байки « Вовк і Кіт»  за ролями
Перед  цим повторити засоби виразного читання:
П – пауза( коротка, середня,довга)
І – інтонація ( весела, сумна, улеслива)
Л – логічний наголос
О
Т- темп ( повільний, середній, швидкий)
V.Закріплення вивченого матеріалу
Відповісти на питання:
? Чи потрібен в нашому житті гумор, чому?
?Назвіть жанри гумористичних творів?
? Що називається байкою. Назвіть основні її особливості?
? Який художній прийом характерний саме для байки?
VI . Підсумок уроку

Прийом незакінченого речення:
·         На уроці я дізнався…
·         Новим для мене було…
·         Мені сподобалось…( не сподобалось)
·         Наступного уроку я б хотів…

      VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VIII. Домашнє завдання
1.Запам.теорію( байка, її особливості, алегорія).
2. «7-9»: № 1, №3-вправи і завдання( ст..46)
« 10-12»: придумати коротку байку (10-12 речень.)

До Дня перемоги.

 Відкритий захід "Урок пам'яті"




Проект


























Тема проекту: Історико-патріотична акція  «Вахта пам’яті»
«Війна у долях учнів та вчителів Запорізької області»


Мета : збереження пам’яті про події Великої Вітчизняної війни на  тисячоліття у прийдешніх поколіннях, вшанування героїзму наших співвітчизників.
Задачі:
1.Дізнатися про вчителів-запорожців і їхні долі, поламані війною.2. Розказати про життя одного зі свідків жорстокої війни.3. Відповісти на деякі хвилюючі питання, пов’язані з бойовими діями
1941-1945 років.4. Запросити Тамару Олексіївну на класну годину, присвячену Великій Вітчизняній війні.
Зміст проекту:
  • Класна година « Урок памяті»
  • Друкований матеріал
  • Сценарій свята
  • Слайди, музика, фотографії, відеоматеріал

Результати:1. В результаті пошуків ми знайшли такі прізвища й ім’я вчителів, яких було забрано на фронт із запорізького краю:- Дубовик Єгор Максимович. В 1939 році його забрали на службу. Восени 1941 року він повинен був повернутися додому, але в липні почалася війна…- Шабанов Михайло Михайлович. Народився в 1922 році в великій сім’ї. З- за тяжкого поранення опинився в шпиталю, де помер 26 жовтня 1943 року.-  Полупопов Олексій Мартинович. Народився 20 березня 1924 року.На фронт пішов добровольцем.-  Прокаєв Петро Іванович. Пішов на фронт і …не повернувся.- Халіпов Петро Павлович. Він у 18 років пішов на фронт і не повернувся. За розповіддю очевидців , ешелон, в якому Петро їхав до передової, був розвитий фашистськими винищувачами. А хлопець чекав бою…
2. В рамках операції діти познайомилися з Дозорцевою Тамарою Олексіївною, в минулому - вчителькою початкових класів, а зараз – працівником ЕНВК № 5.

3. Без пам’яті немає традицій,
Без традицій немає культури,Без культури немає виховання,Без виховання немає духовності,                                                  
Без духовності немає особистості,А без особистості немає народу!Ось таку формулу народної мудрості ми вивели під час виконання проекту і пропонуємо всім користуватися нею в своєму житті. А найважливішим є те, що нащадки більш ніж через шість десятиліть не забули про тих, хто бачив страшні події минулого і поклав всі свої сили і, навіть. Життя заради майбутньої перемоги та миру.Безперечно, що громадськість не може залишатися байдужою. Ми впевнені, що пройде час і наші нащадки дбайливо зберігатимуть пам’ять про полеглих. А кожне минуле десятиліття ще з більшою силою підкреслюватиме велич тих подій, їх визначальну роль у світовій історії. Тож нехай ніколи не зачерствіють наші душі, не збайдужіють наші серця, а невмируща Пам’ять про них хай завжди палахкотить у нашому повсякденному і повсякчасному бутті!


Урок памяти
Ведущий 1:
С каждым днём становятся все дальше от нас героические и трагические годы Великой Отечественной войны.
Нам с вами очень повезло. Мы родились и выросли в мирное время. Мы никогда не слышали воя сирен, извещающих о воздушной тревоге, не видели разрушенных фашистскими бомбами домов, незнаем, что такое нетопленое жилище и скудный военный паек…
И сегодня давайте вспомним эту историю, вспомним великий подвиг тех людей, которые подарили нам самое ценное – ЖИЗНЬ.
Ведущий 2:
22 июня 1941 года фашистская Германия обрушила на советский союз страшный удар. Это была смертоносная лавина закованных в сталь, хорошо обученных, дисциплинированных немецких солдат. Они уже захватили Европу. 190 дивизий (5,5 млн. человек), около 5 тысяч самолетов, свыше 3 тысяч танков, изрыгающих огонь и свинец, - все это двигалось на наших людей, на нашу страну.
Ведущий 1:
Ранним утром в воскресенье 22 июня 1941 года мирную тишину городов и сел разорвали взрывы бомб и снарядов. Началась невиданная доселе по своим размахам и ожесточенности война, вошедшая в историю как Великая Отечественная.
(звучит отрывок из песни «Священная война)
Ведущий 2:
И встала страна огромная на смертный бой, повзрослели с этой поры мальчишки и девчонки. Многие из них со школьной скамьи ушли на фронт, сдавая экзамен на аттестат зрелости уже на передней линии фронта.
(стих «До свидания, мальчики!» Б. Окуджава)
Ведущий 1:
К зиме 1941 года захватчики продвинулись в глубь страны на 850-1200 км. В ночном небе то тут, то там полыхало зарево. Это горели города и села. Миллионы людей гибли, огромное их число оказалось на оккупированных территориях и в лагерях смерти.
(звучит отрывок из песни «Здесь птицы не поют»)
Ведущий 2:
Велик подвиг тех людей, кому пришлось принять первый удар врага. На стене Брестской крепости простой солдат написал кровью: «Я умираю, но не сдаюсь! Прощай, Родина!» Да, они стояли насмерть. В комсомольском билете рядовой бойца А. Соболева позже была найдена записка: «Пусть враг помнит: русские не сдаются, а придет время – умирают героями».

О крепости Брестской
Я слышал рассказ,
Легенду, прекрасней старенных,
В той крепости вражьей ордой окружен,
Границу страны защищая,
Пожертвовал жизнью своей гарнизон,
Захватчикам путь преграждая.

Ведущий 1:
А между тем враг рвался к Москве. 30 сентября 1941 года вермахт начал генеральное наступление на столицу нашей Родины.
Но несмотря на тяжелое положение, 7 ноября на Красной площади состоялся традиционный военный парад. Бойцы, участвовавшие в нем, прямо с Красной площади шли на фронт.
Ведущий 2:
С беззаветным мужеством сражались советские воины, защищая столицу в грозном 1942-м. Это было первое победоносное сражение Великой Отечественной войны.
(звучит фрагмент из песни «Марш защитников Москвы».)
Ведущий 1:
Лето 1942 года. Воспользовавшись отсутствием второго фронта на западе, враг сосредоточил на востоке огромные силы, прорвал фронт и устремился к Воронежу, Кавказу, Сталинграду.
Следующей неожиданностью для немцев стало контрнаступление наших войск под Сталинградом.
Для поддержки духа солдат Сталин издает указ «Ни шагу назад». И стоял солдат до последнего вздоха.
(стих «Защитники Сталинграда» А. Суркова)
Ведущий 2:
Сталинград.… Наш солдат шел в бессмертие, фашисты в бесславье и проклятие народов. Двести дней и ночей продолжалась Сталинградская битва. В ходе тяжелых боев Советские Войска сковали уничтожили огромные силы противника, что позволило выиграть время и наполнить новые силы для контр удара. 22 декабря была учреждена медаль «За оборону Сталинграда».
Ведущий 1:
Нельзя не вспомнить подвиг города-героя Ленинграда и его жителей. Ленинградцы были настоящими бойцами, хоть и не все они встречались с гитлеровцами лицом к лицу. Их противниками были смерть и ее союзниками: голод, жажда, холод, тьма, блокада….
(звучит отрывок из 7-й симфонии Д. Шостаковича, стих «Да, Ленинград остыл и обезлюдел.» З. Шишкова.)
Ведущий 2:
900 дней и ночей длилась блокада Ленинграда, 900 голодных и холодных дней и ночей под постоянными авианалетами и артобстрелом жил и боролся город на Неве.
Пожалуй, нет такого человека, которого до глубины души не задел бы дневник одиннадцатилетней девочки-ленинградки Тани Савичевой. Он состоит из нескольких строк, но, читая их, слезы подступают к глазам.
Чтец 1:
«Женя умерла 28 декабря в 12.00 часов утра 1941 год»
Чтец 2:
«Бабушка умерла 25 января в 3 часа дня 1942 год»
Чтец 3:
«Лека умер 17 марта в 5 часов утра 1942»
Чтец 4:
«Дядя Вася умер 13 апреля, 2 часа, ночь 1942»
Чтец 5:
«Дядя Леша умер 10 мая в 4 часа дня 1942»
Чтец 6:
«Мама умерла 13 мая в 7.30 утра 1942»
Чтец 7:
«Савичевы умерли. Умерли все. Осталась одна Таня».
Ведущий 1:
Всю семью унесла блокада. Не выжила и Таня. Её, правда, успели вывезти из Ленинграда в Горьковскую область, но голод настолько подорвал здоровье девочки, что она умерла.

Девчонка руки протянула
И головой – на край стола…
Сначала думали уснула,
А оказалось – умерла.
Ее из школы на носилках
Домой ребята понесли.
В ресницах у подруг слезинки
То исчезали, то росли.
Никто не обронил ни слова.
Лишь хрипло, сквозь метельный стон,
Учитель выдавил, что снова
Занятья – после похорон.



Ведущий 2:
За годы войны фашистские варвары разрушили и сожгли 1.710 городов и более 70 тыс. сел и деревень, разрушили 84 тысячи школ, около 25 миллионов людей лишились крова.
Ведущий 1:
В кровавый водоворот событий попала и наша многострадальная Украина.
За годы войны она потеряла 8 миллионов человек. Из этого числа военных 2,5 миллион, и 5,5 миллион мирных жителей. И у каждого украинца была своя история и своя биография.
Послушайте стихотворения М. Исаковского «Украина, моя Украина», посвященное молодому лейтенанту героически погибшего в боях за свою родную Украину.
Ведущий 2:
Весной 1943 года центр боевых действий на фронте сместился в район Среднего течения Днепра. Началась великая битва за Днепр!
«Мамо, мамо, твой Ивано увидел такое, что невозможно описать.»
А самое страшное – радуги над Днепром. Не от дождя эти радуги, от разрывов когда фашисты, бомбят переправы. Смерть и радуга! И так каждый день.
Переправа, переправа!
Берег левый, берег правый
Снег шершавый, кромка льда…
Кому память, кому слава
Кому тёмная вода.

Ведущий 1:
Осенью 43 года Гитлер сказал своим солдатам «Днепр является последним рубежом отхода немецких войск. Скорее Днепр потечёт обратно нежели русские преодолеют его – эту мощную водную преграду в 700 – 900 метров ширины, правый берег, который представляет цепь непрерывных домов, природную неприступную крепость»
Ведущий 2:
У политработников не хватало времени описывать подвиги. Это был подвиг всех воинов штурмовавших Днепр. 2.438 человек: солдаты, сержанты, офицеры и генералы всех родов войск удостоены высокого звания героя Советского Союза.
Ведущий 1:
Там где гитлеровские командование собралось держать оборону в течении семи лет советские войска на широком фронте от Лоева до Запорожья за короткое время захватили на правом берегу Днепра 23 плацдарма с которых потом началось наше неотвратимое, как половодье наступленье.

Я дорогой наступленья
Шёл от Дона до Днепра
Через дымные селенья
Через трупы, разрушенья
Города и хутора
Шёл вперёд и пел победу
Шёл дорогою снегов
По дымящемуся следу
Отступающих врагов.

Ведущий 1:
С первых дней и на протяжение всей войны вместе с бойцами красной Армии сражались советская песня.
В нотах тех песен не было уныния или страха смерти. В них жили удивительные чувства – вера, надежда, любовь.
Ведущий 2:
Все мы любили милую «Катюшу». Любим слушать как она поет. Из врага выматывает душу. А друзьям отвагу придает.
(звучит песня «Катюша»)
Ведущий 1:
Сколько задора, радости, света. Откуда это? Ведь шла война. Миллионы на фронте…
Люди подвергаются лишениям, кто-то не вернется боя. Но жизнь есть жизнь. Молодость в любое время остается молодостью. И все готовы потерпеть. Каждый, верит, что его ждёт светлое будущее! Его ждет Победа!
(М. Дудин «Победитель»: без малого 4 года…)
Ведущий 2:
Долгих 4 года полыхали бои. Четыре изнурительных года вел советский народ Священную освободительную войну. Последним шагом к Победе были бои за Берлин.
Ведущий 1:
В ночь с 30 апреля на 1 мая 1945 году над куполом Рейхстага заалело Знамя Победы.
Знамя – Победы.
Сколько о нём было сказано. Но проходят годы и встают все новые герои и новые имена.
Послушайте рассказ о нашем земляке герои Украины Алексее Бересте.
Ведущий 2:
Ребята давайте всегда будем помнить героический подвиг нашего народа в годы В. О. В.. Никогда не забудем тех, кто сражался, не жалея своей жизни ради счастья грядущих поколений.
(Стих «Помните»)
Ведущий 1:
Если за каждого погибшего во Второй  мировой войне человека объявить минуту молчания, мир бы молчал 50 лет. Так давайте почтим минутой молчания всех 27-миллионов погибших в годы В. О. 



Вступна частина



63 роки тому переможно закінчилася війна: Друга світова і наша Велика Вітчизняна. Яка була її невід’ємною складовою частиною. Ця війна проти найбільшого зла людства - фашизму за своїми масштабами, людськими і матеріальними витратами не має аналогів у світовій історії, а тому перемога у ній сил антигітлерівської коаліції набула планетарного значення. Вирішальний внесок в досягнення перемоги зробили народи всіх республік колишнього Радянського Союзу і, перш за все, народ України, на теренах якої вирував смерч тієї війни понад три роки. З 22 червня 1941 року й до осені 1944-го вся Україна була загарбана нацистами.Найбільша частина німецьких сил – група армій «Південь» під командуванням фельдмаршала Карла фон Рундштедта - мала захопити Україну. І саме на Україні німці здобули ряд вражаючих перших перемог, головна серед них – знищення у вересні 1941 р. величезних радянських сил у районі Києва й захоплення 650 тис. полонених. До грудня 1941 р. вони вже контролювали близько 80 млн чоловік, або 42 % населення Радянського Союзу. Навіть побіжний перелік втрат свідчить про той страшний відбиток, що його наклала друга світова війна на Україну та її населення.Щонайменше 5,3 млн чоловік, або один із кожних шести мешканців України загинув у цій бойні. 2,3 млн українців було вивезено для примусової праці до Німеччини. Цілком чи частково було зруйновано понад 700 великих і малих міст та 28 тис. сіл. Цілковите чи часткове знищення понад 16 тис. промислових підприємств призвело до того, що збитки економіки України сягали 40 %.Одним з найтяжчих випробувань стала Велика Вітчизняна війна 1941-1945 р.р. і для Запорізького краю. Багато горя бачила Запорізька земля, і її могутній господар – народ. З усіх випробувань вони виходили з честю, відроджувалися, долаючи всі труднощі. І вагомий внесок у спільну перемогу над ворогом зробили запорожці. У перші дні війни в п’ятьох областях України, в тому числі й Запорізькій, всього було мобілізовано 623444 чоловіки. У відповідь на фашистські тортури на знівечений ворогом землі розгортався партизанський та підпільницький рух. Загалом після визволення Запоріжжя понад 800 підпільників та партизанів були відзначені орденами й медалями Радянського Союзу за подвиги у боротьбі з окупантами.

 




 Десятки тисяч жителів області будували оборонні споруди на правому березі Дніпра – від с. Лепетуха до межі з Дніпропетровською областю.
З перших днів війни почалася перебудова народного господарства області на воєнний лад. Колгоспники, вчителі, студенти, школярі зібрали 98,5 відсотка зернових, виконали план хлібопоставок на 49,1 відсотка. У фонд Червоної Армії було передано 410 тисяч тон зерна і овочів.Велику допомогу Червоній Армії надали добровільні формування.Наприкінці липня в Запорізькій області нараховувалося 200 тисяч ополченців. Особовий склад винищувальних батальйонів області становив 3649 чоловік.  Але Збройні Сили СРСР не були готові дати належну відсіч агресору. Після запеклих боїв на правому березі Дніпра радянські війська змушені були відійти на Лівобережжя. 18 вересня 1941 року були окуповані
перші райцентри області – Веселе і Верхня Хортиця, а 10 жовтня – Розівка. За два роки окупації в Запорізькій області було розстріляно 66745 мирних громадян та 10916 військовополонених, на каторжні роботи вигнано 157416 чоловік. На території області фашисти створили п’ять концтаборів - у Запоріжжі, Василівні, Бердянську, Пологах і Дмитрівні Вільнянського району. Влітку 1943 року в ході рішучого наступу Червоної Армії лінія фронту почала наближатися до Запорізької області. Після запеклих боїв у Донбасі радянські війська у вересні 1943 року почали визволення нашого краю. Мужні радянські воїни 14 вересня 1943 року вибили ворога з Рогівки, 15- з Куйбишевого, Гуляйполя, 16- з Андріївни, 17- з Бердянська, 18- Ново миколаївки, Поліг, Ногайська, 19- Оріхова, 20- Комишувахи, Приазовського, Нововасилівки, 28- Вільнянська. Втративши Запоріжжя, німецькі війська ще до кінця 1943 року утримували позиції на правому березі Дніпра. В листопаді того ж року між населеними пунктами Балабоне та Розумівка частини Червоної Армії форсували Дніпро і захопили плацдарм на його правому березі. До 29-30 грудня точилися важкі кровопролитні бої з фашистами в районі греблі Дніпрогесу. Від Запоріжжя до Азовського моря німці створили міцну оборону з трьох-чотирьох смуг глибиною до 20 кілометрів. Її центром був Мелітополь. У ході Мелітопольської операції, яка почалася 26 вересня, були визволені й інші населенні пункти області, в тому числі районні центри: 26 жовтня 1943 року - Веселе, 27 жовтня - Михайлівна, Василівка, Якимівка, 29 жовтня - Велика Білозерна, 29 грудня - Верхня Хортиця. Останній райцентр області - Кам’янка-Дніпровська – визволено 8 лютого 1944 року, після ліквідації Нікопольського плацдарму.За героїзм і мужність, виявлені в боях за визволення міст і сіл Запорізької області, 207 бійцям і офіцерам присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу, 53 з них удостоєні цього звання посмертно.Загальні збитки, заподіяні ворогом народному господарству області, склали 18, 7 мільярда карбованців у тогочасних цінах.Дорогою ціною дісталася Перемога. Досі не можна назвати точну кількість воїнів, які загинули, захищаючи та визволяючи Запоріжжя і область. За приблизними даними, на військовому кладовищі, у 465 братських та 16 поодиноких могилах поховано близько 100 тисяч радянських воїнів. У 1941- 1943 роках на території Північної Таврії і частково Донбасу загинуло близько 300 тисяч солдатів та офіцерів.Про події Великої Вітчизняної війни нагадують населенні пункти, вулиці, школи, названі на честь воїнів-героїв, мужніх патріотів-підпільників та партизанів. В Енергодарі всім жителям відома вулиця Воїнів-Інтернаціоналістів. Нещодавно було відкрито Парк Перемоги, де гості міста та всі бажаючі можуть відпочити там, згадуючи відважних героїв, синів і дочок Вітчизни. Про високий патріотизм наших енергодарців свідчить щорічний парад в центрі міста, кінечним пунктом якого є вшанування героїзму захисників своєї Батьківщини біля Обеліску й запалення там вічного вогню. Багато цікавого можна побачити в музеї, створеному для збереження пам’яті на тисячоліття у прийдешніх поколіннях.


 




Чому ми так живем?

Жорстоко, грубо, безнадійно?Чому все так виходить,Що люди курять , пють і бються?
Брудного, злого щастя можна запобігти!Зверніть за допомогою до нас:Людей, психологів і просто друзів.Не залишилося терпіння?Приходьте! Ми врятуємо і Вас. 

         В кожній сімї виникає питання: як правильно виховувати дитину?
І кожен із батьків обирає свій стиль.
          Жити в сімї, на мою думку, значить бути невичерпними один для одного. Дорослі разом із дітьми наполегливо та винахідливо повинні будувати взаємовідносини, щоб вони не були авторитарними,  насильницькими.
         Жити без сім’ї – можливо, але дуже важко. Хто, як не рідні батьки зможуть дати дитині ласку, ніжність і любов? Ці найкращі людські почуття надихають дитину на прекрасні, гідні вчинки.
         А якщо цього не буде?
Чи зможе підліток- майбутній батько, побудувати свою сімю , основану на довірї, правдивості, чесності, щирості? Звичайно, ні. Я вважаю, що авторитарний стиль виховання, насильство в сімї призведе до непорозуміння і , навіть, до трагедії. Я багато чула від знайомих, читала в газетах, бачила по телевізору як підлітки, не отримавши допомоги від старших, втікали з дому, попадали на вулицю і життя їх перетворювалося на пекло, іноді й закінчувалося взагалі…
         Як запобігти такої трагедії? Я думаю, що кожен батько чи мати помічають, як дорослішає їх дитина, як стає самостійною і прагнутьрозуміння з нею, тому моя порада всім старшим така: дайте можливість підлітку висловити свою думку, вислухайте його ! І тільки тоді він відчує підтримку, турботу і любов.
         Я погоджуюсь із психологами, які пишуть: « Сімейна атмосфера, статеве життя батьків, стосунки родичів - все це впливає на світогляд дитини…». Хотілося би додати, що підліток повинен відчувати , що батьківські бесіди повинні бути співчутливими,  доброзичливими, а не повчально - авторитарними. Важливо дати зрозуміти дитині, що в будь- якій ситуації батьки його завжди зрозуміють, підтримають і допоможуть.
         Родина без насильства- це та, яка памятає одвічні істини, живе за законами милосердя, доброти, поваги, взаємопіклування і взаємодопомоги. Я- за таку сімю! Я- проти насильства!
         Згадалась мені одна почута фраза, кинута батьком моєї подруги:
« Бє- значить любить». Я була шокована тим, з якою інтонацією вона була сказана. Я дещо знаю про цю сімю, тому хочу поділитися з вами  своїми думками, звичайно, не називаючи прізвищ. Якщо я цього не зроблю, то тягар в моїй душі залишиться назавжди. А може ця розповідь допоможе комусь запобігти жорстоких, необдуманих вчинків у своєму житті. Дуже хотілось би вірити…
         Матір , доньку (мою подругу) часто б’є їхній чоловік і батько. Живуть вони в однокімнатній квартирі- розійтись нікуди, бо у місті немає ні родичів, ні близьких. Мати працює пекарем, чоловік має пристойну роботу. На людях між ними ніби все добре, та вдома все не так…За словами моєї подруги, напади злоби з жорстокими побоями виникають дуже часто: за те, що мати не так приготувала вечерю, що донька отримала невисоку оцінку в школі, що вони якось підозріло мовчать, або всміхаються…
         Дізнавшись про такі випадки, я порадила подрузі спочатку познайомитись із Законом України « Про попередження насильства у сімї», а потім звернутися за допомогою до міліції, або центру соціально- психологічних служб. Вона не знала, що проблема домашнього насильства щодень набуває більшої гостроти і актуальності. Найбільше від нього страждають саме жінки та діти.
         « За даними досліджень, проведених в Україні, у власних родинах майже 70 % дітей і жінок піддаються знущанням та приниженням»- таку інформацію я знайшла в інтернеті.
         Цій сімї допомогли міські психологи, а скільки інших проблемних родин залишається сам на сам зі своїми проблемами? Не всі вони розуміють, що образи, погрози, приниження, побиття - не можна терпіти! Насильство - це злочин, і ні в якому разі не треба мовчати!
         Так що ж робити у випадку насильства в сімї? Необхідно пам’ятати, що людська гідність - це найвища цінність і обов’язково звернутися до психолога, який допоможе усвідомити, що страх, який сковує людину, можна подолати.Також можна викликати дільничого інспектора, якщо ви вже зазнали побиття й отримали тілесні ушкодження.
         І пам’ятайте: безвиході не буває!